"Ismerjük meg a természetet és a természetünket, hogy képesek legyünk örülni egy olyan világnak ami a harmónia és helyes arányok szerint működik, és mert nincs jó élet a hamisságban."


Azzal minden ép érzékű és józan gondolkodású ember egyetért, hogy a jó víz, jó föld, jó levegő és élhető élet-rendszer nélkül minőségi életet élni nem lehet, bármennyit is költünk a tüneti kezelésre. Miként lehetséges ezen feltételek megteremtése és megtartása globalizálódott világunkban, már kevesen tudják, és nagyon kevés a hely, ahol ezt rendszerében és közösségszerveződés szintjén megtapasztalni lehetséges.


Ezekre a kérdésekre próbálnak választ adni gyakorlati tapasztalatainkkal és személyes példamutatásukkal az ökofalvak, vagy újabb elnevezés szerint az élőfalvak szerte a világon, de a 90-es évek elejétől Magyarországon is. A célirányosan összegyűjtött ismeretanyagokat ezúton szeretnénk eljuttatni a rendszer fejlesztőihez, a naponta érdeklődők sokaságához és a döntéshozókhoz.



A Magyar Élőfalu Hálózat és a falvak bemutatkozásai nagyobb térképen itt láthatók

Magyar Élőfalu Hálózat népszerűsítése, hozzáférhetővé tétele nem csak nevelői szempontból elsődleges, de az útkeresés miatt is fontos, mivel az ökofalvak, mint közösségi modellek mintaértékű humánökológiai elkötelezettségű kezdeményezéseket és megoldásokat ajánlanak. Megismertetésük: út a saját környezettudatosságunk kialakításához.

Az eltérő természetföldrajzi környezetben létrejött modellkísérletek igazi értéke a mozaikosság, a sokszínűség. A fönntarthatóság mással nem helyettesíthető szerves műveltségi műhelyei, tudásközpontjai minden érintett, így a döntéshozók felé is szolgálhatnak kitörési pontokkal, kipróbált mintákkal. Ezek egyúttal közgazdaságilag és erkölcsileg is felbecsülhetetlen értékű, de ugyanakkor kevés anyagi befektetést igénylő "projektek" a környezeti nevelés, a jövő nemzedék tudatformálása tekintetében. Tanulmányozásuk, szervezésük, és a jó példák terjesztése elengedhetetlenül szükséges.

Ezzel a hiánypótló céllal a működés rendező elveinek meghatalmazására jött létre a Magyar Élőfalu Hálózat (szakmai és érdekvédelmi kollégiuma).

A magyarországi (humán-) ökológiai alapon szerveződött közösségek tájékoztató anyaga: a "Magyar Élőfalu Évkönyv" már kétszer megjelent. A kiadvány tartalmazta elérhetőségüket, megközelíthetőségüket, a kapcsolattartót, valamint a hely szellemének üzenetét, ami nagyobb tudást, reményt és biztonságérzetet ad mindnyájunknak, ha eljut hozzánk.

Czumpf Attila
agrármérnök, humánökológus

Gyűrűfű Egyesület

Postacím: 7683 Gyűrűfű, Pf. 9.
Tel.: (20) 665-5950 vagy (20) 665-5951
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: http://www.gyurufu.hu
Facebook: Gyűrűfű 

Gyűrűfű Alapítvány

Postacím: 7683 Gyűrűfű 1.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Telefon: (20) 939-1122
Honlap: https://www.gyurufu.net/
Facebook: Gyűrűfű Ökofalu

Újgyűrűfűért Egyesület

Postacím: 7683 Gyűrűfű 3. postaláda
Tel: (73) 378-595
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: https://www.gyurufu.net/
Facebook: Gyűrűfű Ökofalu

image001Visnyeszéplak egy aprócska település a Zselicség délnyugati peremén (gyakorlatilag átellenben a másik hasonló szellemiségű településsel, Gyűrűfűvel). Kivételes természeti adottságokkal rendelkező helyről van szó, amelyet az infrastrukturális hiányosságok (szilárd útburkolat, vezetékes víz, orvos, busz, posta stb. hiánya) miatt lassacskán elhagyott a lakosság.

Gömörszőlős, a fenntartható falu

gomorszolos1Gömörszőlős piciny, már alig százfős falu Gömör vármegye itthon maradt részében, két kilométerre a szlovák határtól, Putnok közelében. Gömörszőlős a gazdag-szegénység, a szerves kultúra egyik szigete a globalizáció tengerében.

krisnavolgy1Krisna-völgy 1993-ban alakult Somogyvámoson a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége (MKTHK) és a Krisna-tudat Nemzetközi Szervezete (ISKCON) kiemelt programjaként.

MAGimage015

Népi Gyógyász képzés Budapesten (TEGYÉ-vel közösen) és Gyergyószentmiklóson

4 nyári tábor (kályhaépítő, népi gyógyító, bárkaépítő-önellátó, néptánc-népi játék)

ormansagalapitvany1

A Drávafokon működő Ormánság Alapítvány a térség természeti és kulturális értékeinek megőrzését és azoknak a táj működésébe való integrálását, szolgálatba állítását tekinti küldetésének.

 A Biofalut itt most szűkebb - földrajzi - értelemben használjuk: azokat az embereket értjük ide, akik itt Máriahalmon, a hozzánk tartozó területeken laknak.

biofalu4

tea1

A Természetes Életmód Alapítványt 1993-ban, több évi előkészület után, a Magyar Humánökológiai Társaság és két magánszemély alapította a hazai szerves műveltségre alapozott ökofalvak, élőfalvak létesítésének kezdeti időszakában.

nagyszekely1

A falu tornácos parasztházainak köszönhetően megőrizte a múlt század elejének varázslatos hangulatát.

Szeri Ökotanyák Szövetsége: az Alföld szívében, Szeren (Ópusztaszer és Pusztaszer környéke) megalapítottuk 2010-ben azt a szövetséget, mely az itt lévő -ökotanyák- gazdáit egységbe fogja.

image001