image001Visnyeszéplak egy aprócska település a Zselicség délnyugati peremén (gyakorlatilag átellenben a másik hasonló szellemiségű településsel, Gyűrűfűvel). Kivételes természeti adottságokkal rendelkező helyről van szó, amelyet az infrastrukturális hiányosságok (szilárd útburkolat, vezetékes víz, orvos, busz, posta stb. hiánya) miatt lassacskán elhagyott a lakosság.

A kilencvenes évek elejére a kb. 600 lakosból alig 30-an maradtak. Paradox módon az elvándorlás kiváltó tényezői más szemszögből kimondottan vonzóvá tették a települést. A konvencionális (vegyszerező, monokultúrás, nagytáblás) mezőgazdaság itt nem tudott gyökeret verni, a környéken nincs számottevő ipari létesítmény, és a forgalmas utak is elkerülik.

image003A XX. század 90-es éveinek elején fordulat következett be az elnéptelenedésben, mikor fiatal családok felfedezték a hely kivételes adottságait és így maguk számára, s Visnyeszéplakra nézve is egy új korszak vette kezdetét. Miben is nyilvánul ez meg? Régi/új szellemiség a vezérfonal; egyrészt lassan elfeledett keresztény, népi hagyományaink újraélesztése, gyakorlása (szent ünnepeink élővé tétele, kézműves mesterségek stb.), másrészt ezzel szoros összefüggésben egy fenntartható életvitel, a természettel való harmonikus együttélés elérése.

image005A Visnyeszéplaki Faluvédő és Közművelődési Egyesületet 1996-ban alakítottuk meg, hogy civil szervezetként segítse ezt a folyamatot. Az eltelt időszak alatt az egyesület gyakorlatilag helyi mindenesként működik (Visnyeszéplaknak nincs saját önkormányzata, "Településrészi Önkormányzat" is csak 2002 óta van), hiszen civil szervezetként számos hivatalos, kormányzati feladatot is felvállal, főleg kulturális-közművelődési fronton.

image007Az összlakossághoz viszonyítva örvendetesen sok a kisgyermek (több, mint 50%), ez motiválta a helyi iskola létrehozását. Mivel az akkori politikai hatalom gyakorlatilag lehetetlenné tette önálló iskola alapítását, ezért a mezőörsi Magyar Műhely Alapítvány leányintézményeként működött hosszú évekig. Mostanra sajnos megszűnt ez a kapcsolat, s a jelenlegi iskoláskorú gyerekek magántanulóként végzik a tanulmányaikat. De a tanítás színvonalát jelzi, hogy az itt oktatott gyermekek többsége azóta már egyetemet végzett "felnőtt", többen már vissza is tértek a faluba saját életet kezdeni.

Mivel Visnyeszéplak a zselici erdőség ölelésében fekszik, és ez a dombos-lankás táj rengeteg természeti érték hordója is (védett növény- és állatfajok, elhagyott gyümölcsösök régi tájfajtákkal), ezért kezdeményezte az egyesület már évekkel ezelőtt a települést is magában foglaló több mint 600 hektáros terület helyi védetté nyilvánítását. Sajnos ez olyan erős ellenérdekekbe ütközött, hogy nem sikerült megvalósítani. Egyesületünk segítségével ezt próbáljuk ellensúlyozni egyfajta lokális "génbankok" létrehozásával: gyümölcsfajták, zöldségfélék s régi állatfajtáink "életszerű" megőrzésével.

A helyi kulturális és sportélet szervezése is az egyesületünk kezében összpontosul. Számos neves előadót, képzést hozunk helybe, de a helyi "kézműves mesterek" bevonásával külsősöknek is szervezünk többféle tanfolyamot, programot.

Fontos a visnyeszéplakiak számára régi keresztény hagyományaink megőrzése, újraélése. Az évkör jeles napjait igyekszünk méltó módon megtartani. Mivel építünk a magyar hagyományokra, így ez az ünnepeink egyfajta újraértelmezésének is felfogható.

Visnyeszéplakon, ahogy a helyiek mondják, minden adottság megvan ahhoz, hogy az itt lakók optimális munkavégzés mellett harmóniában éljenek embertársaikkal, a természettel és nem utolsósorban önmagukkal. A helyi családok önellátásra törekednek, egy önmagát nagy részben eltartó és fenntartó településsé szeretnénk válni. Az önellátás sok szinten már megvalósult: az élelmet javarészben megtermeljük, energiaszükségletünket részben fedezzük megújuló forrásokból (napenergia, tűzifa), de az áramot még hálózatról kapjuk. Az energiával, vízzel és egyéb javakkal az ökológiai takarékosság elve alapján gazdálkodunk, így nagyon kevés hulladék keletkezik.

visnyeszeplak5Az önfenntartó falu - és általában a falu - legfontosabb összetevőjének a helyi közösség kialakítását, összefogó erejét tartjuk. Visnyeszéplakra sok hasonló gondolkodású család költözött, akiknek elegük lett a fogyasztás-centrikus világból, a pénzhajszoló életformából, a fogyasztói társadalomból. Itt, a Föld eme csendes és gyönyörű szegletében szeretnénk egy számunkra sokkal értékesebb életet élni. Követendőnek a hagyományos falusi értékrendet tekintjük, ennek a világnak a szellemiségét próbáljuk megélni és átalakítani ma is élhető módon. A látszat ellenére azonban nem távolodtunk el a mai valóságtól, amelytől nem lehet és nem is kell elszakadni. Egyszerűen megpróbálunk néhány dolgot másképpen csinálni, mint a többség, és hisszük, hogy ez a többség javára is válik majd.

Cím: 7478 Bárdudvarnok, Visnyeszéplak 1.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: http://www.visnyeszeplak.hu